Tartan-trtnet
Noha ezt a fajta szvsi technikt s a „kocks” sztteseket mr a gallok, a keltk s a vikingek is ismertk, illetve tudunk feljegyzsekrl 1471-bl, s az 1570-es vekbl is, a ma ismert skt tartanok – vagyis azok a mintk, melyek alapjn az egyes klnok megklnbztetik magukat – az eddigi kutatsok alapjn csak az 1600-as vek els feltl kezdve alakultak ki.
A skt npviselet – abban a formjban, ahogy mi ma ismerjk – egy kzel 400 ves fejlds eredmnyeknt a 19-20. szzad fordulja, illetve a 20. szzad eleje kztti idszakban vlt tbb-kevsb vglegess. Formldsban jelents szerep jutott egyfell az angol uralom ellenben egyre inkbb ntudatra bred nemessg nemzeti identitsnak, valamint – s ez kevsb ltalnos ms eurpai kultrknl – a brit korona „kvnsgra” fellltott regulris alakulatoknak. Ez utbbiak krben terjedt el – elssorban gazdasgossga miatt – a hagyomnyos skt npviselet radiklis talakulst s megjulst jelent „skt szoknya”, vagyis a kilt. A jakobitk 1746-os Culloden-i veresge utn az angolok trvnyben (Dress Act, 1747) tiltottk a skt npviselet s kultra minden trgyiasult formjt – mely a felkels idejn a nemzeti ellenlls jelkpv lett –, s brkit, aki megszegte a trvnyt hat hnapra bebrtnztk, jabb alkalom esetn pedig szmztk.
A trvnyt 1782-ben vontk vissza; ez id alatt egyedl a brit hadsereg skt ezredei hasznlhattak kiltet, mintegy megklnbztet jelzsknt. E 35 v alatt szmos skt nemesifj llt be a hadseregbe, csak azrt, hogy a hagyomnyos npviselethez legalbb valami hasonlt hordhasson. Mire sor kerlt a trvny visszavonsra, a skt np szmra a npviselet mr sokkal inkbb volt nnepi ltzet, mint htkznapi, s a nemzeti ntudat hagyomnyokhoz val romantikus ktdss lett.
Az 1700-as, de fknt az 1800-as vekre tehetk az els olyan trekvsek, melyek – tulajdonkppen nprajzi kutats rvn – a rendkvl vltozatos s gazdag tartan-vilgot kvntk ttekinthetbb tenni. Nemcsak klnfle gyjtemnyek jttek ltre, de rvettk a skt klnokat, hogy a hagyomnyos birtokaikon elfordul tartanok kzl vlasszk ki azt, vagy azokat, amely/ek onnantl kezdve a klnt hivatalosan is reprezentljk.
A tartan ettl kezdve tulajdonkppen Skcia maga: a hagyomnyos s az j, egyedi tervezs mintk ppgy megtallhatk az nnepi viselet, vagy a dszegyenruha rszeknt, mint klnfle szuvenreken, csomagolanyagokon, stb. – mindaz, ami tiltott volt, mra Nagy-Britannia kulturlis sokflesgnek szerves rsze.
Mra, a 21. szzadra nem sok minden vltozott: sajt rksgktl egyre izgatottabban, a sktok vilgszerte mohn kutatjk genealgijukat, kapcsolatba lpnek nvrokonaikkal az Interneten, csaldi trsasgokat alaktanak, s mindezen trekvseiket megkoronzand, sajt csaldi tartant terveznek. Tartanok teht a mai napig szletnek, mind Skciban, mind pedig olyan orszgokban, ahov nagy szmban vndoroltak ki sktok (Kanada, U.S.A., Ausztrlia, stb.). A hagyomnyrzsnek ez a formja sok tekintetben mondvacsinlt. A tartanok tervezi s kszti pldul nem hasznljk mr a tradicionlis szneket – a vz kkje, a hangval bortott hegyoldalak bbora, illetve a hfdte hegyek fehre –, s az j mintk esetben sokkal fontosabb a design, az eladhatsg, mint a hagyomnyok letben tartsa.
A tartan trtnete: az zsia szvt tszel si kereskedelmi tvonalon, az n. Selyemton rte utol a vgzet utazk egy csoportjt a nyugat-knai Xinjiang tartomnyban – hogy betegsg-e, vagy valamilyen termszeti csaps okozta hallukat, nem tudjuk. Maradvnyaikat hamarost ellepte a Taklkamakan sivatag homokja… Mintegy 2500-3000 vvel ksbb, a svd Sven Hedin (1865-1952) egyik expedcija sorn felfedezett nhny j llapotban konzervldott mmit – noha a lelet Nyugat-Knban kerlt el, a mumifikldott holttestek egyrtelmen kaukzusi jellegzetessgeket mutattak: hossz, egyenes orruk volt, barna, vagy vrsesbarna hajuk, illetve vilgos brk. A lelet msik rdekessge, hogy a szintn j llapotban konzervldott textlik kztt gyapjbl kszlt, kocks szttesek – tulajdonkppen tartanok – is elfordultak. Ennek alapjn az egykor szerencstlenl jrt utazk nagy valsznsggel keltk voltak.
A tartan els emltse az kori Rmbl szrmazik: hdt hadjratairl szl beszmoliban Iulius Caesar lerta tbbek kztt a gall, illetve a brit kelta npessg jellemz ruhzatt. A nemzetsgenknt eltr, kocks szttesekbl egyarnt kszltek nadrgok, ingek, illetve kpenyek. Innentl kezdve semmilyen rsos emlkrl sem tudunk kzel 1500 ven t.
Senki sem tudja igazn, honnan is ered a „tartan” sz: a francia eredet tirtaine, tiretaine az 1600-as vekbl maradt rsos emlkekben magt a viseletet jellte; a spanyol tartana pedig j minsg ruht jelent. Az egyik legkorbbi rott forrs 1538-bl, V. Gyrgy kirlytl ered, m ebbl sem derl ki, hogy a „Helande tertane” pontosan mit is takar, hisz nem emlt mintt, gy nem bizonytott az sem hogy a Stewart kirly nadrgjn az n. Royal Stewart tartan lett volna.
Egy 1631-ben kszlt nmet fametszeten bukkan fel elszr a tartan: a harmincves hbor alatt, a svd Gustavus Adolphus seregben harcol skt katonk viselete kocks philamhor-knt („nagy kilt”) azonosthat.
A kvetkez jelentsebb mrfldk a tartan trtnetben a tragikus Culloden-i csata volt 1746-ban – az utols nagyobb sszecsaps az angol seregekkel. A romantikus ifj trnkvetel, Charles Edward Stuart – Bonnie Prince Charlie – vezette a felfldi jakobita erket az angol Cumberland hercegnek fegyelmezett hadseregvel. A jakobita had klnonknt szervezd csapatok formjban vonult fel; a trtnsz James Scarlett szerint „ez volt az els alkalom, hogy a tartant kln-uniformisknt viseltk”.
Ahhoz, hogy megrtsk, mirt is olyan jelents ez a csata, illetve az azt kvet esemnyek a nagy tartan-mtoszban, ismernnk kell, a skt felfldi letformt s mentalitst. 1747-ben, a Culloden-i csatt kveten II. Gyrgy letbe lptette a felfldi viselet betiltsrl szl trvnyt (Dress Act), s ezzel nem egyszeren a lzad felfldiek, de egyenesen a skt nemzeti ntudat ellen intzett tmadst. Eredetileg a tartanok mindegyike egy bizonyos trsgre, vagy kzssgre volt jellemz – ezeket nevezik ma terleti tartanoknak (District Tartan). E kzssgek jobbra olyan zrt fldrajzi egysgekben lnek, mint pl. a folyvlgyek. A mintk azonban gyakorta hasonltanak a szomszdos terletek, vagy kzssgek ltal hasznlt tartanokhoz, ami annak ksznhet, hogy ugyanabban a mhelyben szttk ket. Innen mr csak egy aprcska lps hinyzott, hogy a tartanokat viselik szerint nevezzk el.
Minden szvmhely fggtt a helyi nvnyvilgtl. Ha Skcia nyugati rszn lt, a salta zldje, a hnr szne, illetve a tengerparti csigkbl nyert bbor voltak a takcs ltal hasznlt sznek. Az orszg belsejben lknek a hanga srga, mlyzld, s barns narancs, illetve az fonya bbor, barna, kk szneket jelentett; tbb mint hsz klnfle zuzm biztostotta az rnyalatok szles skljt. Ha a szvetfest s textilszv mdosabb volt, vagy megrendelsre dolgozott, olyan importlt festkeket hasznlt, mint a festbuzr (vrs), a festcslleng (kk), az indig.
Ha a klnonknt eltr tartan koncepcija a Culloden-i csata krnykn szletett, gy semmikpp sem lehetett univerzlis: nem az ltaluk hordott tartan klnbztette meg a bartot az ellensgtl. Az egyetlen megbzhat mdszernek az ltszott, ha figyeltk, melyik harcos milyen szn szalaggal kestette a sapkjt. Ennek oka nem a tartanok hinyban keresend, hanem abban, hogy a lojalits, illetve a jakobita eszmny az egyes klnokat is megosztotta. Az 1747-es Dress Act a takcsok egy egsz nemzedknek elvesztst jelentette – a trvnyt 36 ven t nem lehetett hatlyon kvl helyezni. Ugyanakkor vezetett tbbek kztt a nagy textilszv manufaktrk ltrejtthez is a Felfld peremn, melyek a gyarmatok, illetve a hadsereg jelents szksgleteit lttk el – Scarlett szerint ez volt a tartan modernkori trtnetnek kezdete. Az j manufaktrk kzl a legnagyobb s legsikeresebb William Wilson s fia volt Bannockburn-ban. A trtnszek szerencsjre a rszletes s pontos adminisztrci „megszllottjai” voltak, s mra igen gazdag anyag gylt ssze nemcsak a klnbz kisebb vllalkozsaikrl, de klnfle tartan-terveikrl is.
A 19. szzad elejn a tartan mg ketts jelents volt, s igazbl lehetetlen pontosan meghatrozni, mikor is alakult ki a ma hasznlatos rtelmezs.
A tartan romanticizldsban a kvetkez mrfldkvet IV. Gyrgy 1822-es Edinburgh-i ltogatsa jelentette. Az esemny szervezje a hres r, Sir Walter Scott volt, aki meghvta a nagyszabs fogadsra az sszes felfldi klnft, sajt tartanjba ltzve. Ama tny ellenre, hogy mg mindig sok olyan kln volt, akik nem tudtk, milyen tartant hasznljanak, illetve olyanok, akik a krdses mintt egykor valban hasznltk, a Highland Society of London – 1815-ben a tartanok egy hatalmas gyjtemnyre tett szert; melyben mindegyik minta az adott klnf ltal igazoltknt szerepelt. Szmos trtnet szl olyan klnfkrl, akik felkerestk a kln legregebb tagjait, s az emlkezetk alapjn vlasztottak tartant. A William Wilson s fia hivatalos levelezsei kztt maradt fenn a kvetkez szveg, mely egy kereskedtl kapott levlben olvashat: „Kldd el nekem a Ross tartan egy darabjt s ha nincs, kldj egy msik mintt, s nevezd el azt Ross-nak…”
A tartan trtnetben a kvetkez nagyobb lkst Viktria kirlyntl, s Albert hercegtl szrmazott. Beleszerettek ugyanis Balmoral-ba – kirlyi rezidencia Skciban – s ezzel egytt minden felfldi dologba. Az Albert herceg tervezte, most vilghr Balmoral tartannal bortottak szobt szoba utn, tovbb szilrdtva ezzel a viktorinusok romanticizl „nemes felfldi” kpt. E kor szellemben kezdtk mkdsket az Allan (ms nven Sobieski Stuart) testvrek, akik Bonnie Prince Charlie trvnytelen leszrmazottjai voltak, s szinte megbabonztk a korabeli trsadalmat nagyrszt hamistott, de lenygz publikcijukkal, mely Vestiarium Scoticum cmen jelent meg 1842-ben. Azt lltva, hogy felfedeztek egy si kziratot – ami sosem ltezett – Charles Sobieski Stuart s fivre nagyon sok klntartant lejegyzett, melyek kzl sok hitelessge ersen ktsges volt. Ms esetekben az ismertebb tartanok kisebb mret variciit ajnlja fel a knyv, viszont a kzlt adatok hitelessgvel kapcsolatban felmerl ktsgeink ellenre be kell ltnunk, hogy legtbb ma ismert tartannak ez az egyedli rgztett vltozata.
Ezenkzben, alfldi manufaktrjukban a William Wilson s fia felfedezte a tartan egyre nvekv npszersgben rejl zleti lehetsgeket, s designt design utn bocstott forgalomba az arra hes kznsgnek. Amg tartnjaikat kezdetben csak sorszmokkal azonostottk, ksbb egyms utn szereztk meg a jelentsebb vevk neveit, vagy a terletekt, ahol a legtbbet rustottak. A nagy felfldi s alfldi csaldok, akiknek ezidig mg nem volt tartanjuk, jobbra ez ton tettek r szert, s idvel komoly trsadalmi megklnbztetst jelentett birtokolni a sajt tartnjukat.
Manapsg a tartanokat az egyes tjegysgekre jellemz mintatpusok szerint csoportostjk:
szaki klnok (Northern Clans)
A szigetek s a nyugati partvidk klnjai (Clans of the Island and the west Coast)
A Kzp felfld klnjai (Clans of the Central Highlands)
Cairngorms s a keleti partvidk klnjai (Clans of the Cairngorms and the East coast)
A Dli-felfld klnjai (Clans of the Southern Highlands)
Alfldi klnok (Clans of the Lowlands)
Rgta folyik a gyakran heves vita arrl, hogy pontosan mikor is kezdtk a klnok a tartanokat hasznlni. Nhnyan gy tartjk, hogy amikor a sktok kivltak a Brit szigetek si npei kzl, mr viseltk tartanjaikat – e felttelezs egyik alapjai nyilvn az kori keltk viseletrl fennmaradt beszmolk. Msok rendszerint Sir Walter Scott-hoz ktik, a fentebb emltett 1822-es kirlyi ltogats kapcsn. A feltevsek mindegyikben van valami logika. Egy szervezett rendszer nem ltezhet szervezett ktttsgek nlkl. Az egyforma tartanok egyarnt ignylik a technikt s a tmegtermelst, ezrt valsznleg nem is jttek ltre, amg a textilszvs nem vlt nll ipargg. Ez azonban ktsges mg akkor is, ha az egsz kln-rendszer, s minden hozztartoz dolog csupn Walter Scott fejbl pattant ki; mind amellett, hogy Viktria kirlyn sokat dolgozott a Skt Felfld – mig is ltez – romantikus hrnevnek kialaktsn, kijelenthetjk, hogy a kln-tartan elkpzels az uralkodsa eltti idkbl szrmazik. Mindenekeltt fontos megjegyeznk, hogy e kontextusban a tartan kizrlag a Felfldhz kthet: az Alfldn l csaldok nem hasznltk, s nem is terjedt el szles krben a 18. szzad kzepig, mg az alfldi tartanszv ipar az 1747-es, a felfldi tartant mindenestl eltrlni kvn trvnynek ksznheten fejldsnek nem indult.
James Scarlett kutatsai a katonai tartanokrl ersen azt sugalljk, hogy a kk-zld-fekete tartanok ltezsket a katonai „divatnak”, vagy az egyenletes hadgyminisztriumi kormnyzsnak ksznhetik: ez nem jelenti azt, hogy minden ilyen tartan a hadseregek szmra kszlt, csupn azt, hogy alapveten tlk szrmazik az tlet. A stt tartanok egy msik csoportja, az gynevezett „hunting”: nevt George Buchanan egy homlyos nyilatkozata alapjn, illetve a korai szintetikus festkek erteljes sznei miatt kapta.
A harmadik kategria, az gynevezett „sokszn”, mely felleli a Sobieski gyjtemnyeket – melyek vagy koholmnyok, vagy a korabeli tartanok kisebb mdostsai. Ez a hrmas osztlyozs elg ksi, s elklnl a piros-zld-sttkk tartanok hrom varicijtl, melyek mindegyike a mr emltett fldrajzi krnyezethez ktdik. E tartanok azokrl a klnokrl kaptk nevket, akik a legegyszerbb vltozatokat hasznljk: nyugaton a MacDonald tpus, a Kzps-Felfld minden rszn ismert, Strathglass-tl Perthshire-ig. A MacKintosh tpus, illetve a nagy folyvlgy szaki rszn a Ross tpus.
Mindazonltal van nhny kivtel: a Stuart of Appin s a MacDonell of Keppoch klnok tartanjai a MacKintosh tpussal kapcsolhatk ssze; a mra elfeledett MacPherson of Cluny tartan, amit Wilsonk jegyeztek le a 18. szzad vgn; a Loch Eil tartan, Wilsonk egy msik korai gyjtse, amit Scarlett szerint Locheil emberei hordtak, 1745-ben; a Fraser-kontingens ltal Cullodennl viselt tpus, mely mintnak van egy hatrozottan jakobita jellege.
A jakobita hadsereg 1745-ben kln-regimentenknt szervezdtt, s a hossz vndorlsokkal teli hadjratok sorn az emberek regimentjk tartanjt gyakorlatilag egyenruhaknt viseltk; mivel klnonknt szervezdtek a hadseregek, ezrt hvjk az uniformis-tartanokat kln-tartannak. Brmi kvetkeztetst vontak le a lelkes vezrek a teljesen alkalmatlan bizonytkokbl, egyrtelm utals a klntartan hasznlatra nincs az 1745 eltti idkbl, s klntartan-elkpzels hamarosan gyors fejldsnek indult. Ott gy tnik, hogy nagy valsznsggel a klntartan az utols jakobita felkels hagyatka. Amikor nagy szm foglyot ejtettek, a felels kormnyerknek feltnt, hogy sokan viseltek ugyanolyan, vagy feltnen hasonl tartant, gy nehz volt elkerlni, hogy ezeket a lzad hadsereg jelkpnek tekintsk. Egy tartan-viselsre vonatkoz tilalom bizonyos terleteken egy termszetes eredmny volt, s inkbb elvigyzatossgnak kell tekinteni egy jvbeli lzads ellen, mint a bntets egy fajtjt, vagy egy szndkos ksrlet az emberek megtrsre.
Katonai tartanok: a tartan egyedl a brit hadsereg j alapts skt ezredeinek ksznheten lte tl a 18. szzadot. A legrszletesebb listt a Brit Birodalom s Nemzetkzssg terletn hasznlt tartanokrl Colin Hutcheson, Tartan Hatsgi Kormnyz ksztette, s sokat kzlk rszletesebben is trgyalt.
|