Szablyknyv I.
MacEpona 2007.05.28. 11:35
A Gdi Kelta Jtkok jelenleg rvnyes szablyai (Teut Os, 2007.), valamint nhny sajt szrevtel s kiegszts.
Harci szablyok
Megszokhatttok mr, hogy a kelta jtk harci szablyai meglehetsen liberlisak mindenben, kivve a biztonsgot. sszefoglalva elmondhatjuk, hogy szinte minden olyan fegyvert lehet hasznlni, amely ebben a korban hasznlatban volt. A fegyvereknek mindenki igyekezzen utna nzni, vagy krdezzen minket brtan. Rviden fussuk azrt t a kt alapnp fegyverzett s vdfelszerelseit.
Rmaiak: rvid, 50-60 cm krli egykezes kard, hozz kzponti fogs pajzs (ha van), msik lehetsg a lndzsa, akr pajzzsal is. A kzelharc elksztshez doblndzsa (kb 1-1,5 m, vkony, de nem trkeny, knny, orra slyozott s vgig burkolt), j (max 20 font, kzi kszts, de max jtkj brrel fedve) s nylvesszk (vastagon burkolt). Pnclnak lncing, esetleg lemezvrt (segmentata)
Keltk: hossz kard, lndzsa, hozz akr pajzs, szintn kzponti fogs. j, nyl, vdfelszerelsnek fests, esetleg lncing.
Tallati fellet kardok, trk s lndzsk esetben egy kb. ujjatlan plnak megfelel terlet, mg jak (nyilak) s hajtlndzsk esetn a teljes testfellet, a fej s nyak kivtelvel. jjal lni, vagy hajtlndzst dobni 5 mteren bellrl tilos. Az eddigi tapasztalatok miatt erre tessk klnsen figyelni!!! Ezen fegyverek hasznlata jtk kzben is megtilthat egyes, veszlyes jtkosoknak.
Fontos megjegyezni, hogy a hangulatrombol fegyverek, pnclok, pajzsok s ruhk a jtk sorn nem lesznek hasznlhatk. Ilyenek a teljessg ignye nlkl: alkaros lovagpajzs, vagy ennek ostromjtkon hasznlt brmilyen verzija. Minden ami polifoam, szivacs, vagy szvet, legyen az pncl vagy pajzs. Lncos buzogny. Karate ruha. Lovagi vrt, legyen brmibl. smagyar visszacsap j, nylpuska. Tornacip, sznes melegtnadrg. Nem vrjuk el tletek, hogy teljesen korh ruhzatra kltsetek, de a hangulatrombol s ignytelen felszerelseket is kerljk…
Megfelel burkolat s ellenrzs mellett szinte minden fegyver (akr kasza, villa) elkszthet s hasznlhat.
A megfelelen kivitelezett vaspnclok vdenek a l- s dobfegyverek ellen. Ms elnyk nincs (ez persze nmagban is elg nagy…).
A fegyverek elksztsre segdanyagok a http://teutos.atw.hu oldalon tallhatk.
Tltsi szablyok:
A jtkban tovbbra is egy letpontos rendszer van rvnyben. A sebeslst elszenved katonk ki kell lljanak a csatbl, amennyiben egyb szably mskpp nem rendelkezik. A tltre azonnal elindulhatnak, nem kell megvrniuk a csata vgt. Amennyiben a nyertes fl felszltja ket arra, hogy lljanak meg, gy ezt kell tennik s rabsgba ejthetk (ld. a rabszolgknl), vagy aranypnzeiket be lehet gyjteni (ilyenkor a fogoly kteles tadni minden nla lv aranypnzt, ami mindenkinek a becsletre van bzva…). A jtkterleten kszl sebeslt brmikor fogsgba ejthet/kifoszthat. A fegyvere nem vehet el, de ha valaki a terepen vagy a tborban hagyja a fegyverzett, akkor innen az elvihet, de a jtk vgn azt vissza kell srtetlenl szolgltatni eredeti tulajdonosnak!
A rmai katona mindig magnl kell hordja zsoldja egy rszt, amely a csata vgn elszedhet tle.
A jtktren a kvetkez helysznek szmtanak tltnek: minden csapatnak kt zszlja lehet, melyeket a tbor kzepn jl lthat helyen kell elhelyezni (ebbl egyiket a sajt tborba kell fellltania, a msikat pedig valamelyik tborba… ha esetleg az eredeti tbor elfoglalnk ez lehet a tlt…), Mars-mez/Szent liget (aktulis tulajdonosnak)
A nphez tartoz tltk mkdse egyszer: A sebeslt elmegy csapatnak az egyik zszlajhoz s itt 10 percet tlt el, amelyet bizonyos ksbb rszletezett szablyok mdostanak. Ha valaki gy lesz sebeslt, hogy csapatnak egyik zszlaja sincsen mr meg (ld. a tborok elfoglalsnl), akkor rabszolgaknt jelentkezik annl a csapatnl, ahol legalbb az egyik zszljuk tallhat (itt a rabszolgkra vonatkoz szablyok rvnyeslnek rjuk). Taln magyarzatra a Mars-mez/Szent liget szorul. Ezek a helysznek idlegesen foglalhatk el s ekkor meghatrozott ideig a tulajdonos npre jellemz szalaggal krlvve annak a npnek tltknt funkcionlnak. Elfoglalsuk a kvetkezkpp trtnhet: naponta 3 alkalommal (10, 14 s 18 rakor) a szervezk ellenrzik ezeket a terleteket s aki a kvetkez negyed ra vgn birtokolja ket (akr harccal, akr gy hogy ms egyszeren nem jn) az nyeri meg a tlts jogt a kvetkez 4 rra. Ilyenkor piros (rmai), vagy kk (kelta) szalaggal lesz a terlet jellve.
Mgia:
Mivel trtnelmi hadijtkrl van sz, ezrt kikerlt a mgia fejezet. Hangulatilag nem illeszthet bele ebbe a valsabb vilgba. Ettl fggetlenl varzslatos erej trgyakat ez a kor is ismert, gy itt ezek lersval foglalkoznk.
A lgi jelvnye
A lgis jelvny a hivatsoss vls idejben (Marius) kezdett fontos, sszetartozst szimbolizl jelkpp vlni a katonk szmra. Ekkortjt alakult ki sok, a seregen belli sszetartst erst szoks. A jelvnyrt a katonk akr letket is felldoztk, hiszen hatalmas szgyen volt elvesztse s a bntets (tizedels) sem volt akrmilyen. Elhihetjk teht, hogy a lgis szmra szinte mgikus ervel brt.
Jtktechnikailag ez annyit tesz, hogy amg a lgis zrt alakzaton bell a jelvny s az t hordoz signifer krl harcol, addig az elesett lgis nem kell killjon a csatbl mikor tallatot kap. Tallat esetn egyszeren le kell dobja fegyvert e fldre, de pajzst tovbbra is kezben tarthatja s vdekezhet gy vdve trsait s megakadlyozva az alakzat felbomlst.
Ez a szably az auxilira, valamint pajzsfalon kvl harcolkra nem, de a pajzsfalon bell harcol lndzssokra viszont vonatkozik. rtelemszeren a lndzss ilyenkor teljesen kptelen lesz beavatkozni a csata tovbbi kimenetelbe, de tvozsval nem kell felbontani az alakzatot. Amennyiben a signifert tallat ri gy a szably nem fejti ki tovbb hatst. Ezt hangjelzssel adjuk mindenki tudtra. Az elhullott lgis(ok) killnak. Ezzel gyakorlatilag a lgi elesett…
A szably azt szolglja, hogy a zrt alakzatban harcol lgi ne bomoljon fel olyan knnyen. Amennyiben vitk forrsa lesz jtk kzben kiiktatjuk.
A kelta totem
A kelta totemnek gygyt ereje van, amennyiben azt a druida tartja a kezben s a fldbe van szrva. Ilyenkor aktulisan tltknt zemel, ahol mdostott tltsi szablyok (1 perc) rvnyesek. Amennyiben a druida sebeslst szerez, akkor mind , mind az ppen ott tltk indulhatnak vissza msik tltjkre.
Oltr
Oltrt az egyes vallsi vezetk tartanak fent a npek tborban. Ebbl a rmai lgis erdben s a kelta erdben (dun) lesz 1-1 db. Amennyiben ez ppen „zemel”, vagyis a vezet ldozatot mutat be (pl. fstlt s gyertyt get), akkor az ide rkez sebesltek a szertarts vgn visszatrhetnek a jtkba, vagyis tltsi idejk kb. 0 perc lesz. Tmeglds…
Tborok elfoglalsa:
A mostani rendszerben szeretnnk sokkal egyszerbb tenni a tborok elfoglalst. Az eddigiekben ennek eslyt jelentsen rontotta az, hogy a vdk elg gyorsan tudtak tlteni ahhoz, hogy szinte azonnal vissza tudtak trni a csatba. Ennek kvetkeztben a tmadknak ugyanazt az emberrel tbbszr is meg kellett kzdenik, miltal a tbbszrs tlerej tmads is hamar megtrt.
Ha egy csapat ostromolni kezd egy tbort, akkor a tmads idejn semmilyen varzstrgy nem mkdik! Viszont a tbor kzepn lv csapatzszl minden csapattag szmra, aki a tborban van az, ostrom idejn egyszer biztost tltst, de akkor azonnal! (Teht minden vdnek tulajdonkppen kt lete van.) Ha viszont egy vd msodszor is sebeslst szerez az ostrom sorn, akkor flre kell llnia s a tbor elestnek esetn az ostromlk rabszolgja lesz (ezrt rdemes mrlegelni, hogy van-e rtelme ilyenkor tovbb vdeni, vagy a msodik sebesls szerzse eltt elmeneklni). Ha mindkt zszl a tbor kzepn van, akkor mindkt zszl egyszer-egyszer biztostja ezt a lehetsget, gy sszesen ktszer lehet azonnal tlteni. Amikor az ostromlk kzl valaki megrinti a zszlt, a tbor elesett s az ostromlk birtoka lett. A megszerzett csapatzszlt el lehet vinni, de a vdk az ostrom sorn nem vihetik el a zszljukat (vagy zszlikat).
A tbort elvesztett csapat ilyenkor azt a msik tbort hasznlhatja tltnek, ahov elzleg az egyik csapatzszlajt elhelyezte. Ha mindkt zszlajt elvesztette egy csapat, akkor azok a tagjai, akik sebeslst szereznek, annak a csapatnak a rabszolgi lesznek, ahol legalbb az egyik zszlajuk van (fggetlenl attl, hogy azok miknt jutottak hozz).
Rabszolgasg:
A rabszolga a legfontosabb erforrs Rmnak. Tbbflekppen beszerezhet. Csata utn fogsgba ejthetk vagy ostrom utn. ket fl rig lehet dolgoztatni. Rabszolga vsrolhat is. Ilyenkor is fl rig lehet dolgoztatni (de tilos valakit rkig adni, venni, legfeljebb egy tulajdonoscsere lehetsges). A tltjket elvesztett rabszolgkat a fl rs munka utn a tulajdonosuknak fel kell szabadtania.
Rabszolgalzads
Amennyiben a dolgoz rabszolgknak valaki fegyvert ad, azok rabszolgaknt fellzadhatnak. A lzad rabszolgk innentl norml katonaknt viselkednek, br fegyvereik gyakran sajtsgosak (kasza, villa). Nem rvnyes rjuk a druida nyjtotta (oltr, totem) tltsi kedvezmny, akkor sem, ha segdcsapatknt harcolnak a keltk oldaln. Amennyiben sebeslst szenvednek teljes tltsi idvel tltenek a kelta vrosban.
Opcionlis szablyok:
Tizedels
Az egyik legslyosabb bntets s fontos fegyelmez eszkz a lgiban. A katonk felsorakoznak, majd minden tizediket a centurio megli. k teljes tltsi idvel tltenek, semmilyen kedvezmny nem vehet ignybe.
Kifoszts
A rmai katonk a nap bizonyos rszben zsoldot kapnak, amelyrt vsrolhatnak a vrosban italt, rabszolgt, stb. Ezt a zsoldot magukkal kell hordjk, mindig egy erre a clra ksztett sztyben (rmai katonn alapfelszerels, anyaga br vagy szvet). Amennyiben a katont az ellensg a karmba kerti (legyzi, sebesltknt meglltja, stb.) akkor zsoldja egy rszt (akr az egszet is) elvehetik tle.
jszakai jtk
Szrklet utn, azaz kb. 8 utn a fegyveres harc meg van tiltva a terepen, kizrlag sajt felelssgre, lehetleg kivilgtott helyen folytathat. Lehetsg van viszont trrel az rnyak kztt vadszni. Teht tbort foglalni, ostromolni nem lehet, de valakit levadszni, zskmnyt szerezni (nem lehet csapatzszl). jjel 12 rig van lehetsg trrel "jtszadozni", ezutn a jtk reggel 8-ig ll, hogy mindenki ki tudja pihenni magt. A tr jszaka nem fog a nehzvrteseken. Vagyis nehzvrtes rt ily mdon elveszejteni nem lehet, kiiktatshoz ms trkk kell.
Hajk
A jtkban tbb tborhoz is tartozik majd kikt, illetve ehhez haj. Adott csapat teljes felelssggel (anyagi s erklcsi) tartozik a csnakokrt. Ezeket a hajkat el lehet lopni, de akkor a felelssg is tszll az j „tulajdonosra”. A vzen a hajkat nem lehet tmadni, vzi csata nincsen, a balesetveszly miatt. Viszont hajkbl lehet tvfegyvereket alkalmazni…
A hadijtkokon hasznlatos fegyverek s vrtek
Fa gyakorlkard
„A Live-okon hasznlt kardok anyaga sokfle fa lehet. Mindenek felett ajnlom figyelmetekbe, hogy a knny, nem trkeny s megfelelen burkolt karddal nagyon nehz srlst okozni vletlensgbl. Emiatt erre a clra az sszersg hatrain bell mindenkppen a knnyebb fegyverek mellett tesszk le voksunk, hiszen a hitelessgnl sokkal fontosabb a biztonsg.”
A Teut Os ltal tmogatott mdszer szerint „a kiszemelt ft (leginkbb mogyort) levgjuk, megtiszttjuk az oldalgaktl, de krgt semmikppen nem tvoltjuk el. Ezt kveten ltalban egy kzepes (5-15 fok) hmrsklet helyen, egy tlen t szrtjuk. Ez a pont igen fontos, br nehz kivrni. Ha sikeresen megszradt a fnk, akkor vgeit egyenesre vgjuk, majd 4 rtegben polifoamot, vagy 2 rtegben csburkol polifoamot (sszesen minimum 20 mm vastagsgban) tekernk r, amelyet ragasztszalaggal rgztnk.
A kard szrsra hasznlt vgnek kikpzse kln emltst rdemel. Itt gy jrunk el, hogy a rtekert polifoam 4-5 cm-t tllg a fn s a kialakul rsbe szivacsot, polifoam darabkkat tmnk, majd a rst egy 8x8 cm-es polifoam ngyzettel zrjuk. A burkolanyagot 3-4 rteg ragasztszalag rgzti s vdi a srlsektl.
Nem szksgszer gy burkolni a hossz kardok markolathoz kzelebb es egynegyedt, ahol 1-2 rteg hasznlata elfogadott, de ennyi mindenkpp kvnatos is.
A keresztfa ksztse gy trtnik, hogy kt enyhn bereszelt, hajlkonyabb ft fesztnk r a kardra, majd rragasztjuk, hogy ne mozogjon.”
A MacEpona kardok a fentiektl annyiban trnek el, hogy az alapanyaguk 2-2,5 cm vastag akcpadl, az egyes alkatrszek – pl. a hrt rsz – enyvezssel kerlnek rgztsre, a fegyvert pedig tbb rtegben kemny parkettalakkal vonjuk be, a hasznlat sorn jelentkez esetleges hasadsokat, ill. a szlksodst elkerlend. A burkolat minden esetben legalbb kt rteg csszigetel polifoam, mivel ezek a fegyverek nehezek s lnyegesen kemnyebbek is.
A jellemz fegyverhosszok:
- Rmai kard: ilyen sohasem ltezett, a lmaiak idtlen kis dikicsekkel harcoltak… (legfeljebb 60 cm)
- Kelta kard: 60-90 cm. Mivel jellemzen egykezes szrfegyverrl van sz, elnysebb a rvidebb cucc.
- Germn kard: 80-110 cm. Nagy s mg nagyobb, egykezes, zrt alakzat ellen hasznlva tuti belp a Valhallba.
Fa gyakorl lndzsa
„Kivitelezse egy megfelel hosszsg s egyenes bot kivlasztsnl kezddik. Alapanyagknt krist, tucattermkhez blvnyft hasznlunk. A polifoam-ot tbb rtegben kell a vgre tekerni, gy, hogy jelentsen tllgjon a fn. Ezutn ezt a rst be kell tmni. A burkolata lehet ragasztszalag, esetleg vszon.”
A MacEpona lndzsk alapanyaga a legtbb esetben fggnyrd, mivel egyenes, eszterglt s igen szvs. Ksrleti jelleggel kszlt mr olyan vltozat is, amelynek nyele tbb sszecsavarhat elembl ll. A dflndzsk igny szerint szrnnyal (a kardok keresztvasra hajaz elem a lndzsahegy tvnl) is kszlhetnek.
Jellemz tpusok:
- Dflndzsa: 1,5-2 m
- Doblndzsa: 1,5 m
Pajzsok
„A tarian elksztse kltsges. Alapja egy 6-10 mm vastag rtegelt lemez lap, amelyet a kvnt alakra vgunk. Ez a keltknl ellipszis, vagy hatszg. Kzepn lyukat kell vgni az umbo s a fog felszerelse miatt. A fa vdelmben a pajzs szleit is festeni kell. A bels lyukat lehet, st kell is brrel burkolni a kz vdelme miatt. Az umbo-k jelenleg 1,5 mm vastagsg fmlemezbl kszlnek, amely sajnos hajlamos a horpadsra. Az umbo hzi krlmnyek s alkalmas eszkzk hinyban nehezen kivitelezhet. A pajzsra 8-10 szegeccsel (alumnium, 3mm szles, 15- 25 mm hossz) kerl rgztsre.”
A MacEpona pajzsok egymsba illeszthet fenylcekbl kszlnek, amelyek annyira ksrtetiesen hasonltanak a lambrira, hogy tulajdonkppen azok is. A ksz fellet enyhn velt. A pajzs kls oldalra 3 mm vastag rtegelt lemez, majd kt rteg enyvvel titatott vszon kerl (elkerlend a hasadozst, trst, stb.). A fa alkatrszek kzl legutoljra a pajzs gerince kszl el, majd az egszet lefestjk a kvnt sznekre, vgl pedig tbb rteg lakkot is kap. A fog feletti rszre kerl a pajzsdudor, amit – mivel a gerinc miatt nem kell flgmb-alakra dombortani – rozsdamentes acllemezbl hajltunk, tlegelnk, flexelnk… egyszval alaktunk ki.
A foghoz tartozik mg egy llthat szorossg, ktlbl kszlt rgzt is, amely csuklnl tart, stabilabb tve ezzel a pajzs fogst.
Jellemz tpusok:
- Kelta pajzs: ovlis, vagy hatszglet, br hla neknk, van nyolcszglet is.
- Germn pajzs: hatszglet, kerek, vagy csepp-alak.
- Targt: kicsi s kerek, s fegyvert is lehet hozz fogni.
|