Keltk
A keltk mindenhol azonos mdon ltek, de nem alkottak egysges npcsoportot. A nyugat-eurpai keltkrl grg s latin forrsok szlnak. A nyugat-eurpban l trzseik latin neve gallus volt (innen a magyaros gall kifejezs). szakkelet-Franciaorszgban, a Rajna s a Fels-Duna mentn indult meg npp formldsuk. Onnan kezdtek lassan minden irnybl terjeszkedni. Kzp-Eurpa fel tart tjuk egyik llomsa Svjcban volt (a kelta, majd latin Helvetiban), st egy ottani falurl, La Tènerl neveztk el mveltsgket. A Kr. e. 4. szzad elejn indultak a Rajna mentrl j hadaik, amelyek nemcsak a Krpt-medenct, hanem a Balkn-flszigetet, a Fekete-tenger szaki partjait, s Kis-zsit is elrtk. Krpt-medencei hatalmuknak a Dunntlon a rmaiak, az Alfldn a szarmatk, Erdlyben a dkok vetettek vget. Ahogy a szktk kelettel kapcsoltk ssze haznk terlett, gy a keltk nyugattal. Tovbbptettk a nagy fldvrakat, thlzattal biztostottk a kereskedelem s a katonasg mozgst. A keltk s a helyi slakossg keveredse kitnik a rgszeti leletekbl, temetkezsi szoksokbl, s ez tulajdonkppen vltozatos sznezetet adott az egysges kelta mveltsgnek. A Dunntlon illr-pannon trzsekkel, az Alfldn a szkta mveltsggel, Erdlyben a dk nppel keveredtek. Egyes trzseik, pl. a boiok s az eraviszkuszok a rmai uralom alatt is megriztk nkormnyzatukat, npi jellegzetessgket.
Az otthonok: a csald egytt lt egy nagy kunyhban, ami kbl, svnyfonadkbl s vlyogbl kszlt, gy, hogy a fakeretes ptmnyt agyaggal bortottk (paticsfal hz). Az es ellen mg egy rteg szalmt is felraktak. Az ennivalt agyagednyekben troltk s tlaltk. Ezek tbbsge kezdetleges volt, de akadtak szpen sznezettek, vagy csillog grafitmzzal bevontak is. A nylt tz fltt, vasstben fztek. A kenyeret boltozatos kemenckben stttk. A csaldtagok ruht szttek szvszken, fldet mveltek, csontbl kszlt tket s fazekat ksztettek.
rls: a keltknak ksznhetjk az rls tudomnyt: kt malomk kzt lisztt rltk a prklt gabonamagvakat, mg azeltt kt kvn drzslve morzsolgattk darv a gabont.
Mezgazdasg: a malommal gazdagabb, vltozatosabb vlt az trend. A legtbb helyen klnfle szemes termnyeket, leginkbb tnklyt, bzt, rpt, rozst s klest termeltek. llattenysztssel is foglalkoztak, szarvasmarht, sertst, juhot tartottak s nemestettek. Vaddisznra, zre, szarvasra, stulokra vadsztak.
ltzkds: viseletket egyrszt srleletekbl ismerjk, msrszt a rmai mdra srkveket llt trzsek dombormveibl. Ezeken nha ott ltjuk az egsz csaldot kifaragva. A npi jelleget elssorban a nk riztk meg, mg a rmai hadseregekbe sorolt katonskod frfiak rmai mdra ltztek. Az emberek a filmekbl oly jl ismert skt-kocks anyag, a tartan eredeti vltozatt (nem felttlenl szimmetrikus minta) viseltk. A nk szintn ilyen mintzat ruhban jrtak, de k (a srleletek tansga szerint) a krmeiket is festettk. A frfiak ltzethez szorosan hozztartozott mg a fegyverzet, ami ltalban egy lndzsbl esetleg kardbl, s egy pajzsbl llt.
Kereskedelem: lnk kereskedelmet folytattak nemcsak a messze szakkal, (fknt a borostyn miatt), hanem a grg flddel is. Ezzel prhuzamosan a bels kereskedelem is kibontakozott az egsz Eurpban sztszrt klnbz kelta terletek miatt. Mindez magval vonta a pnzverst.
A pnz: Magyarorszg terletn az els pnzeket a keltk vertk, ezstbl. Trzsi pnzversk sokfle mintja elszr a grg drachmk rajzt kvette, ksbb a rmai hatalom ersdsvel, a pnzt is olyan mintjra vertk.
Teleplsek: a lakossg nagy rsze falvakban lt. Bizonyos vidkeken klnll tanyk nyomaira bukkantak a rgszek, s bizonyos korszakokban tekintlyes erdtmnyek (fldvrak) pltek, melyek a szrazfld sok pontjn kiemelkednek a talajbl. A vaskor trsadalma falvakra plt. A npessg zme parasztgazda, aki egsz csaldjval egytt az ltala megmvelt fld kzelben lt. Lehettek vezetik, de a mindennapi let megszervezsben fontos szerepet jtszhattak a rokoni szlak. A kelta vrosok nagy rsze fennmaradt, tovbb fejldtt a rmai uralom alatt is. Teleplseiknek kitn helyet vlasztottak, tkeresztezdseknl s tkelhelyeknl. A Duna mentn a leghresebbek: Gyr (Arrabona), Bcs (Vindobona), buda (Aquincum), Belgrd (Singidunum). Nem utolssorban a tmnytelen faragott k s tgla okozta, hogy a kzpkorban is ezekre a helyekre pltek az j vrosok, falvak.
A keltk ma: mra a kelta nyelvek veszlybe kerltek. A Brit-szigeteken az angol, Bretagne-ban pedig a francia veszlyezteti ezeket a nyelveket.
Breton: beszlk szma: 500,000 – 1,200,000
Hivatalos sttusz: nincs
Eurpban beszlik: Bretagne (Franciaorszg)|
r: – Folykonyan beszlk szma: 380 000|
Hivatalos sttusz: rorszg, Eurpai Uni
Eurpban beszlik: rorszg, Egyeslt Kirlysg
Manx: Az utols anyanyelvi beszl 1974-ben hunyt el. Azta a nyelvet "jralesztettk".
Anyanyelvi beszlk: 56
Msodik nyelvknt: 1689 (2001)
Hivatalos sttusz: Man-sziget (Egyeslt Kirlysg)
Skt: – Beszlk szma:
Hivatalos sttusz: Skcia
Eurpban beszlik: Egyeslt Kirlysg
Walesi: – Beszlk szma: 750 000
Hivatalos sttusz: Wales
Eurpban beszlik: Wales, Anglia
Forrs: Christiane Eulre: The Celts First Masters of Europe. New Horisons sorozat, Thames & Houdson 2004.London. ISBN 0 500 300348
|