Clan MacEpona
Kattingats iz
 
A zszLovunk
 
Rikkancs

 

 
Knyvtr
Knyvtr : Skt felfldi viseletek

Skt felfldi viseletek


A frfiak viselete

A csatos pld:

A 16. szzad kzeptl a felfldi frfiak mindennapos viselete volt az n. leine – egy terjedelmes, ltalban sfrnyszn ing, melyet a ma hasznlatos ingekhez kpest meglehetsen sok anyagbl ksztettek. Ezt vltotta le fokozatosan a csatos pld – gael nyelven Fileadh mr, vagyis nagy kilt. Ez egy nagy, ngyszgletes tartanszvet volt, nagyjbl 1,35 m szles s 5,5 m hossz – igazbl kt keskenyebb cskbl varrtk ssze, mivel a felfldi szvszkre csak 70 cm szles anyagot lehetett felvetni. A pld a gael plaide szbl ered, s takart jelent, de szak-Amerikban ltalnos kifejezsknt hasznljk a tartanokra. A csatos pldet a kvetkezkpp ltik magukra: letettek a fldre egy szles brvet, majd erre a pldet, a tartan mintja szerint berakva – az v kt vge kilgott a pld all. Ezutn a frfi hanyatt rfekdt, oly mdon, hogy a szvet als szle combkzp s trd kz essen. Ekkor magra hajtotta a pldet, elszr jobbrl, aztn balrl – lnyegben kiltet formzva a dereka kr –, majd megcsatolta az vet.

Amikor felllt, a pld maradka derekrl a fldre lgott. Ezt ktflekpp rendezhette el magn: az egyik esetben a pld kt szabad sarkt sszecsatolta a bal vlln, mg a msik vltozat szerint csupn a baloldali sarkot tzte hozz az inghez, vagy a kabthoz, jobbrl visszatrtk az v al. A rgztshez hossz, ezst gombostflt, vagy drgakvekkel dsztett kerek brosst hasznltak. Az egsz procedra legalbb kt ngyzetmternyi szabad terletet kvnt. A felfldi katonk nmelyike a barakkban ltztt, ahol ltalban flhomly volt; ugyanakkor problms volt szabad tren csupasz fldet, vagy rvid fvet tallni.

Attl eltekintve, mennyire krlmnyes felvenni, a felfldiek knyelmes s praktikus viseletnek tekintik a pldet: rossz, ess idben pl. kioldjk a csatot, s a fels rszt a fejkre hzzk, akr a kapucnit. Hossz utazsok sorn, amikor a szabad g alatt kellett aludnia, a felfldi frfi a pldjvel takarzott. Nagyon hideg s szeles idben a pldet gyakorta ztattk be, mivel a vztl megduzzadt gyapjszlak sokkal jobban tartjk a meleget. „A pld jelenti az tlag embernek a ruht nappal s az gyat jszaka”, rta1726-ban kelt levelben az angol Burt kapitny, Marshal Wade tpt mrnkeinek egyike: „amennyi izzadsgot magba szv, a bzs szagot sosem lehet megszabadtani…”

Mivel a felfldiek szinte brmilyen idben kinn voltak, a csupaszlb, s a meztlbas mellett gyakori gnynevk volt a piroslb, amit a szlben, esben s hban tartzkods okozott – 1543-ban egy felfldi pap, bizonyos John Elder meglehetsen rszletes levelet rt e tmban VIII. Henriknek.

Vitatott, hogy a csatos pldet nem vettk le tl gyakran, de minthogy a felfldi hztartsok leltrjai az ingek nagy szmt mutatjk, de minthogy az inget elg krlmnyes cserlni anlkl, hogy a pldet levennnk, ez gyakorlati szempontok miatt elg ktsges. Azt szintn javasoltk, hogy egyszerbb lenne levarrni a redket, de ezzel csak annyit rtek volna el, hogy a pld elveszti tbbfunkcis jellegt, s trolni is krlmnyesebb lett volna.

Az egsz dolog kezd meglehetsen valszntlennek tnni, s egyre inkbb az, ha David Morier festmnyeit s rajzait vesszk alapul, melyeket az 1742-es egyenruha knyvhz ksztett a 42. ezred grntosrl, illetve kzlegnyrl. Mindkettn vvel mutatjk a pldet, amit a mellnyen kvl, de a kabt alatt hordtak. A gyalogsg knyelme nem volt elsdleges szempont a 18. szzadban – br ami azt illeti, a 19. s a 20. szzadban sem – de ktsges, hogy volt tnylegesen lehetsg kt vet hordani, mint azt a kpek felttelezik. Mindazonltal kzel van a megolds.

A mra megsznt Skt Tartan Trsasg nyilvntartott egy pldet, amit Sir John Murray MacGregor of MacGregor viselt, mikor a kirly 1822-ben Edinburghba ltogatott. Erre mr vhurkokat varrtak a bels oldalon, a minta ismtldshez igaztva, s mindkt vgnl elhagytk a ktnylapok hosszt. Egy zsinrt fztek keresztl az vhurkokon, gy a raks egy irnyba zrdott, amikor megktttk derkon; ezt a pldet brhol knnyen s gyorsan fel lehetett venni, ahol volt elg hely felllni, s takarknt sem lehetett mr felhasznlni. Ugyanakkor James D. Scarlett ersen ktelkedik abban, hogy a Felfldn 1822 eltt semmilyen egyszerbb vltozata sem ltezett volna.

1688-ban a Man sziget kormnyzja a kvetkezket rta a felfldiekrl: „… a combjuk csupasz, erteljes izmokkal… egy vkony, cserzetlen bakancs, a lbukon, rvid, vltozatos szn harisnya a lbukon, lbikra felett megktve cskos szalaggal. Mi rejtegetnivalt takar az a nagy tltnytska, melynek mindkt oldaln tr s pisztoly lg? Kerek pajzs a htukon, csapott sapka a fejkn, s az egyik kezkben szles kard, a msikban pedig muskta.”

Kilt – a skt szoknya:

A kilt – amit a manapsg is hordanak – kialakulsa szmos veken t tart vitt vltott mr ki. sok ember van, l abban a hitben, hogy ha valami ennyire skt, akkor annak nagyon sinek kell lennie, de az ltalnosan elfogadott, hogy a kis kilt (gael nyelven Feileadh-beag) igazn elg modern, s csak mintegy 270 ve vlt npszerv. Kilt sz eredete ppoly homlyos, mint a pld, annyi azonban bizonyos, hogy skandinv nyelvterletrl szrmazik. A svd kilta ktst, vagy bortst jelent, a dn kilte rncoltat, a rgi izlandi kilting, pedig szoknyt. A kilt kialakulsa az egyik trtnet szerint Thomas Rawlinson, a Lochaber-ben dolgoz angol vasgyroshoz ktdik, aki az 1730-as vekben felfedezte, hogy a skt munksok csatos pldje tlsgosan meleg, s nem kevss balesetveszlyes ahhoz, hogy munkaruha legyen. Egy msik vltozat szerint egy Parkinson nev szab, aki a hadseregnek dolgozott, s Rawlinson bartja volt, csinlta meg az talaktst, majd beszlt rla Iain MacDonell of Glengarry-nak.

Egy msik hagyomny szerint Rawlinson, aki angol ltre maga is hordta a pldet, azt tapasztalta, hogy rendkvl knyelmetlen, amirt az esztatta felsrszt az als nlkl nem lehet eltvoltani – gyhogy levgta a fels rszt, majd megkrt egy szabt, hogy rgztse a beraks redit. Glengarry in Argyll klnfje - Iain MacDonell – megltta ezt, s mivel remek tletnek gondolta, le is msolta. Eltekintve Thomas Rawlinson gytl, egy sor egyb magyarzat van mg a kilt kialakulsra s az igazsg valsznleg az, hogy hossz vek alatt, klnbz helyeken fejlesztettk ki – de senki sem gondolt arra, hogy mindezt dokumentlja. A skt trtnszek nmelyiknek vehemens tiltakozsa a lehetsg ellen, hogy egy angol tallta volna ki a kiltet, egyszer sovinizmus.

Vglis minden vltozatnak az a vge, hogy valaki vhurkokat varrt a keskenyebb tartanszvetre, mikor szrevette, hogy a kilt jrs kzben zavarbaejt mdon gyorsan kicsszik az v all. A „hzzsinros” pld megoldst knlt a problmra, Rawlinsonnak csak t kellett vennie az tletet. A hagyomnyt leegyszerstve: Rawlinson s bartai csrgtek egy asztal krl egy vg szvettel, s „talljuk fel a kiltet!” felkiltssal megalkottk az j npviseletet.

Nhny jabb kelet trtneti kutats mg kzelebb hozta a kilt-legenda megfejtst: egy 18. szzad elejrl fennmaradt szmln rgztettk, hogy egy felfldi riember, akit ltztettek, vhurkokat hasznlt, hogy legalbb stlusosan tartja a helyn a kiltet.

Egy msik szmla a 19. szzadbl arrl szmol be, hogy a pld bels oldaln lv hurkok egymstl val tvolsga megegyezik a beraks szlessgvel (10-15 cm krl). A hurkokon tfztt zsinrt szorosra hztk, hogy alaktsa a redket, ahogy megktik a derk krl – s a kilt rekordid alatt ksz.

A kilt a „nagy” hborban: J.G. MacKay a kilt I. Vilghbors egyenruhaknt val hasznlatrl szl rsban a franciaorszgi tapasztalataira utal: ltta a frontvonalon, az v legnagyobb rszben, tlen-nyron egyarnt. A szerz hrom okot is tallt, amirt ez a viselet ltjogosultsgot nyert:

”A katonk egszsge: nincs ok azt felttelezni, hogy a kiltet visel alakulatok kevsb lettek volna egszsgesek trsaiknl. A test legtbb ltfontossg rsze derktjon van, s ezt a kilt melegebben tartotta, mint a nadrg. A szerz szerint a testvek, amit nhny csapatnak kiosztottak, ugyanezt a clt szolgltk, de tbben is elmondtk, hogy knyelmetlen volt viselni. J esly volt r, hogy az els adand alkalommal megszabaduljanak tle; ugyanakkor egy felfldi sosem dobn el a kiltjt. Tl ezen az igazi ellensg nem a hideg, hanem a nedvessg volt. Aki volt mr lvszrokban, az tudja, milyen gyakran tallkozni vzzel, klnsen telente. Egyik helytl a msikig gyakorta kellett vzen tgzolva megtenni az utat; ha kevs vz volt, egyszerbb volt levenni s vllra vetni a kiltet. Ugyanakkor, ha az embernek vizes lett a nadrgja, mg ha a vz csupn trdig rt is, a nedvessg hamar felszivrgott a tbbi ruhba. A kilt rendszeres viselstl a br ellenllbb vlik, teht a lbak s a trdek szmra semmivel sem elviselhetetlenebb a hideg, mint az arcnak, vagy a kznek. jszaka a fronton, amikor fagyott, az embereknek gyakran kellett jeges vzben llniuk, nem reztk jobban a hideget, mint testk brmely ms rszn. A felfldi alakulatok elmondsa szerint az n. „rok-lb” okozta a legkevesebb gondot. MacKay szerint ezt rszben megmagyarzza a harisnyaszrak hasznlata: amikor ugyanis a lbszrvd benedvesedett, sszement s sszehzta a lbat. Ugyangy, ha az emberek kt pr zoknit hznnak, hogy melegen tartsk lbukat, azok sszehzdnnak s zavarnk a keringst. A harisnyaszr azonban nem fedte a lbfejet, gy lehetett hordani egyszerre tbb prat is anlkl, hogy elszortotta volna a lbat.

A ruha hasznossga s knyelmessge: a knnyebbsg, amit a hossz menetelsek sorn a kilt jelentett a „nadrgos” ezredekkel szemben, bizonytotta, hogy a kilt jelents szabadsgot biztost a vgtagoknak. Hogy a nadrg mennyire akadlyozza a szabad mozgst, bizonytja azon emberek nagy szma is, akik trdnl levgtk a nadrgszrakat. A krdsben egy msik sarkalatos pont a mustrgz gye. Amikor elszr alkalmaztk, mindenki azt vrta, hogy a sktok szenvedni fognak a lbszrukat irritl, get rzstl – a hats ugyanazon okbl maradt el, amirt a hideg sem okozott problmt: a kilthez szokott felfldiek lbn kevsb volt rzkeny a br. Ugyanakkor gyakorta okozott gsi srlseket, ha az emberek leltek a gzzal titatdott fldre. A kilt sokkal vastagabb anyagbl kszlt, mint a nadrgok, gy a gz nem hatolt t rajta annyira knnyen, msrszt pedig, amikor az ember felllt, a szabadon leng anyag sokkal hamarabb ki is szellztt.

J hats a morlra. MacKay szerint ez annak tudhat be, hogy a felfldi alakulatok nhny tagja ltal vghezvitt rendkvli tettek, vagy csupn a btorsg a mindenki ltal viselt kilt rvn sztnzen hatott az alakulat tbbi tagjra is – ugyanezt a nadrgokrl nem lehet elmondani.

Vgl persze sokakban felmerl a krds, voltak-e, s ha igen, mik a kilt htrnyai. A szerz csak egyet emlt: tkelni a szgesdrt-akadlyon sttben, ebbe ugyanis a kilt knnyebben akad bele, mint a nadrg. Ugyanakkor egy elszakadt kilt messze nem okozott annyi gondot, mint egy elszakadt alsnadrg.

Mirt kell sok anyag egy kilthez? Egy-egy red a teljes mintt tartalmazza, s ebbl csak egy nagyjbl 2,5 cm-es darab ltszik. A berakst rendezhetik gy, hogy a ksz vltozat lnyegben megktszerezi a mintt, vagy a katonai tpusnl, mindig valamelyik szimmetriatengely kerl a lthat rszre. Ha teht a minta mrete mondjuk 8 hvelyk, a red 9 hvelykes lesz. 42 hvelykes cspmrethez 4 yard kell a dupla szles tartanbl.

Ktszer 21 hvelyk a ktnyhez: 42 hvelyk – 105 cm

9 hvelyk szorozva a 21 hvelykes berakssal (8 hvelyk minta s az egy hvelyk lthat rsz): 189 hvelyk – 472,5 cm

Teljes: 231 hvelyk – 577,5 cm

+ 20% a tovbbi beraksokhoz, s a ktny-minta kzpre igaztshoz: 46 hvelyk – 115 cm

Teljes: 277 hvelyk – 692,5 cm

72-re oszlik (36 ktszer a dupla szlessg miatt): 3,86 yard, vagyis kzel 4 yard – 365,76 cm

Kevesebb anyagra van szksg, ha a minta szlessge is kisebb. Egy 6 hvelykes minthoz elg 3,15 yard. Egy 56 hvelykes csp, vagy derkmrettel rendelkez embernek ugyanakkor 5 yard kell a 8 hvelykes mintj tartanbl. Egy gyermek, vagy egy nptncos kiltjhez jobbnak tnhet egy 6 hvelykes, vagy kisebb minta, mely ugyan megtartja a tartant, de a viselje mrethez igaztja. Egy 26 hvelykes derkbsggel rendelkez gyermek 6 hvelykes tartant hasznl, 2-2,5 yard anyag kell a kilthez.

Trews – tartannadrg:

Sok szz ven keresztl a skt trsadalom mdosabb tagjai trewst hordtak – a nv a gael triubhas szbl ered. Ezek nagyon szk nadrgok voltak, s ltalban lovaglshoz viseltk, illetve telente amikor a kilt kiss huzatosnak bizonyult. 1637-ben feljegyeztk, hogy a rendkvl kemny tl sorn a felfldi frfiak szk nadrgot hordtak, amely fedi a combokat s az egsz lbszrat, mg a lbukra – harisnyval, vagy a nlkl – brcipt hznak.

Sporran – az erszny:

Minthogy a felfldi frfiaknak nem volt zsebk a kilten, szksgk volt valamire, amiben aprbb trgyaikat – belertve a puskagolykat is – tarthattk. A legkorbbi ersznyek egyszer, zsinrral sszehzhat vszon-, vagy vkony brbl kszlt zsk volt, amit a derekukra ktve hordtak. A mdosabbak ezst tetvel, illetve bolytokkal dsztettk. Idvel a sporran mg klnlegesebb vlt: az 1800-as vek vgre a prmes ersznyek mr vidra-, borz-, kecske-, vagy fkaprmbl kszltek. A viktorinus idkre mr olyan nagy s dszes lett, hogy csaknem teljesen elfedte a kilt ells rszt. A sporran viselsekor a htoldaln lv gyrkbe lncot fztek, melyek a kilt htuls rszn lv n. sporran-hurkokba akasztottak. A megfelel magassgt a hts szj s csat segtsgvel lehet belltani.

Harisnya:

A legtbb felfldi csupasz lbbal jrt, de mikor elkezdtek harisnyt hordani, azok szvetbl kszltek, nem pedig ktssel, mint a mostaniak. A mintja ltalban piros-fehr kocks volt s cath dath-nak, harci mintnak hvtk. Mivel akkoriban nem volt gumiszalag, a felfldiek eredetileg egy kevs befont sznval, vagy szalmval ktttk meg a tetejt. Egy id utn a harisnyaktket mr klnleges, kicsi szvszkeken ksztettk, s sokkal dszesebbek is lettek. Egyforma hosszra csinltk ket, s egy klnleges, a nyakkendkhez hasonl csomban vgzdtek, amit Sniomh Gartain-nak hvnak. A rgi kocks harisnya mg a dszes harisnyaktk ellenre is elg alaktalan volt, s gyakran lecssztak, ha a viseljknek nem volt elg izmos vdlija – vgl felvltottk ket a kttt harisnyk, melyek mr sokkal jobban illeszkedtek a lbszr formjhoz.

Lbbeli:

Mint mr fentebb is emltettem, a felfldiek nemigen hordtak cipt, de amikor mgis, azok meglehetsen kezdetleges darabok voltak: becsavartk a lbukat szarvas-, vagy tehnbrdarabokkal, majd vkony brcskokkal rgztettk, amit thonging-nak neveznek. Gondolhatnnk, hogy ezeket azrt hordtk, hogy szrazon tartsa a lbat – viszont a felfldi „cipk” nem voltak vzhatlanok, st mikor patakokon vagy folykon gzoltak t, lyukat vgtak rajtuk, hogy kiengedjk a vizet. Ezek az egyszer szarvasbr lbbelik – gael nyelven brogan – az eldei a mai cipknek, amelyeken dsztsknt egy rteg br van azon a rszen, ahol egykor a lyukat vgtk. Egyes feltevsek szerint – melyeket taln csak a kpzelet szlt – a mokaszin sz gykereit is Skciban kellene keresnnk. A sz maga ugyan indin, de az indinok tvehettk az els skt telepesektl, akik mg a gaelt beszltk, s a cipjkre mutatva azt mondtk: mo chasan (a lbbelim). Burt kapitny, akit mr korbban is emltettem, a kvetkezket mondta a felfldi lbbelikrl: „Gyakran jrnak meztlb, de lttam rajtuk cipt, amire a szrs felvel kifel fordtott marhabr eszkarpent hztak. Nem csak hogy visszataszt ltvnyt nyjtanak, de elviselhetelen a szag a kzelkben. Ezen fell lyukat vgnak r, hogy kiengedje a vizet, amikor folykon kelnek t; gy vdik a lbukat a srlsektl.”

v:

A felfldi v gy 80-100 mm szles s marhabrbl kszlt, srgarz, vagy ezstcsattal. Ha a felfldi frfi ton volt, s szkben volt az lelemnek, ht szorosabbra hzta az vt, hogy a gyomra kevsb tnjn resnek. Nhny vet ezst koncskkal is dsztettek, a legdszesebbekre pedig vrs korall, vagy is drgakvek kerltek.

Fejfedk:

A felfldi frfi gynevezett Tam o’ Shanter-t, kerek gyapjsapkt (gael: Boineid) hord. A kttt, vagy szvtt, rendszerint tartan-anyagbl varrt sapka egy laza fels rszbl llt, s egy szoros karimbl, amit csaknem szemldkig hztk – gyakorta dsztik pompommal, vagy bojttal a fels rsz kzepn. A sapkk szne ltalban kk, de kszltek szrke, vagy barna anyagbl is. Idvel kialakult egy kisebb vltozat, ahol a karimt kocks (sakktbla szer) szalaggal lttk el – ez a balmoral, gael nyelven boinead biorach. A hts rszn lv szalagok lehetv tettk, hogy hozz lehessen igaztani brmilyen fejmrethez. Hagyomny volt a hadseregben, hogy az alfldiek hagytk szabadon lgni ezeket a szalagokat, mg a felfldiek masnira ktttk. Idvel kialakult a balmoral egy jabb tpusa, melyen a laza felsrszt felpuffasztottk, s hosszban begyrtk kzpen – ez a glengarry. A ksi viktorinus korszakban majdnem az egsz Brit Hadsereg ezt a sapkatpust hordta a htkznapi egyenruhhoz. Az a „hagyomny” hogy a sapkra tztt sastollak szma az ember klnban elfoglalt helyt jelli, viktorinus tallmny, amit az amerikai sksgi indinok ihlettek.

kszerek:

A felfldiek nem szerettek pnzt s egyb rtktrgyakat hordani maguknl, gy az kszernek tekinthet dolgok a ruhzatukon, illetve fegyvereiken voltak. A kedvenceik kz tartoztak a tmr ezstgombok, s ezek gyakran szlltak aprl fira. Ha egy felfldi az otthontl tvol halt meg, fontos volt, hogy elg rtktrgy legyen nla a temets s a srk rnak fedezsre.

Hossz pld:

Ez egy hossz, nagyjbl 320x137 cm-es tartanszvet, rojtos vgekkel. Skciban ezt a tpust szinte kizrlag dudsok hordjk, katonai s civil zenekarokban egyarnt. Egynileg ritkn hordjk, lvn nagyon esetlen viselet. Eredetije a csatos pld volt, vagyis a kilt azon rsze, amit arra hasznltak, hogy rossz idben a fejre s a vllra bortsk. Amikor hasznlaton kvl volt, a test kr csavarva hordtk; sok anyag gylt fel valamelyik vllnl, ami gyakorta akadlyozta a karok mozgst.

Rvid pld:

Ez a szvet 180x137 cm, s mind a ngy szle rojtos. s van egy sarokdarabja, ami megknnyti a rgztst a bal vllnl. Ez egy mdostott pld, amit arra terveztek, hogy kivltsa a hossz pldet az estlyi viseleteknl. El lehet kpzelni mennyire megneheztette volna blon a tncot egy test kr csavart hosszpld. E vltozat msik hasznli a zenekari dobosok voltak, akik csatos pldet hordtak, szemben a dudsok hosszpldjvel. A dobos karjainak nagy mozgsszabadsg kell, ami a hossz pld mellett nincs meg. A pld mra teljesen fggetlenedett a kilttl.

A felfldi nk viselete:

A felfldi viseletrl gy tnhet, hogy az emberi faj visszatrt ahhoz a termszetes rendhez, hogy a frfiak sznpomps ruhzatval szemben a nk viszonylag szrkk. Egy terjedelmes kilt viselse nem pp a leghzelgbb divatcikk nk szmra, a felfldi viselet ezen lnyeges darabjnak kiestvel a htkznapi viseletek vlasztka ersen korltozdik. Amikor azonban az estlyi ruhkat elkezdtk tartan-szalagokkal dszteni, a ni viseletek lnyegesen vltozatosabbak lettek.

A felfldi nk hordtak olyasmit, mint a frfiak pldje, s amit earasaid-nak hvtak (angolostva arisaid). Sokkal finomabb s hosszabb volt viszont, mint a pld, lert a fldig, s egy vastag, hossz ujj alsruhval hordtk. Az arisaid ltalban fehr volt, a frfiak tartanjainl nagyobb s vilgosabb mintval, s ugyangy beraktk, mint a pldet. vvel rgztettk a derekuk krl, mg a maradkot a vlluk kr tekertk, s egy gombostvel rgztettk a mellkas eltt. ltalban elg anyag maradt ki ahhoz, hogy rossz id esetn csuklyt formzva a fejkre hzzk. Az arisaid felett a nk gyakorta hordtak tartankendt, amit gael nyelven tonnag-nak hvnak. Az arisaid knyelmes volt s meleg, ezen fell kivlan alkalmas volt babk anyjuk szmra is knyelmes mdon val szlltsra. A papokat annyira dhtette, hogy nhny n a mise alatt elbbiskolt az arisaid takarsban, hogy nhnyuk megprblta lebeszlni hveit arrl, hogy hordjk.

A hzas nk viselete az gynevezett kertch (gael nyelven breid caol) volt. Ez vszonbl kszlt: ezt az egyik sarktl gngyltettk ssze, s ezt a vastag kteget a fej krl aztn a hajhoz tztk, hogy ne essen le. A kertch egy kimarad hromszglet darabja a nyakra lgott.

A nem hzas nk n. snood-ot (gael nyelven stiom) viseltek, mely egy hossz szalag volt, ami a fej hts rszn tment a lny haja alatt, majd a fejtetn masnira ktttk.

A frjezett nk hajukat gyakran bodortottk loknikba, melyekbe szalagokat ktttek, s hagytk az arcukba lgni.

Nhny n hordott n. mutch-ot, egy fodrozott fktt. Egykor a divatos hlgyek hordtak berakott harisnyt, amit osain-nak hvtak – ettl a lbuk gy nzett ki, mint egy pr vaskos tml.

Pldbrossok:

Ezek az arisaid-hoz hasznlt brossok kszlhettek aranybl, ezstbl, vagy rzbl, s a frfiak ezstgombjaihoz hasonlan anyrl lnyra szlltak. Gyakran vstek rjuk klnfle mintkat, vagy llatalakokat.

Luckenbooth: a Luckenbooth egy szv alak bross volt, s ltalban a szerelem jeleknt adtk. A nv eredete az Edinburghi St. Giles templom kzelben tallhat zrt kszerszzletekre (locked booth) utal. Szintn ismertk az n. Mria kirlyn-brosst, s ezt hagyomnyosan minden jszltt kislny kendjre feltztk. Tbb, bross htoldalra vsett felirat is bizonytja, hogy ezek ltalban szerelmi zlogok voltak.

Vllszalagok:

A vllszalagok s knny slak viselsnek a szoksos jelentsge volt mr kt vszzada is, s br a vllszalagok brmilyen mdon val viselsnek, manapsg rvnyes jelentsge van, a hlgyek knyelmesen rezhetik magukat, mikzben kvetik a hagyomnyokat. Az albb lert vltozatok mindegyike rgi portrkon, s nyomatokon, illetve a bevett gyakorlaton alapul, s amelyeket, a skt cmerkirly (Lord Lyon King of Arms) is jvhagyott. A hasznlt terminusok s kritriumok meglehetsen furcsk, s visszatkrznek egy olyan letmdot, amely mra a skt trsadalom valamennyi sznterrl eltnt.

Klntag: vllszalagot a jobb vll fltt hordjk, s a mellen keresztl

Klnf felesge: a klnf, vagy egy skt regiment ezredesnek felesge a bal vll fltt hord egy kiss szlesebb, brossal feltztt szalagot.

Hlgyek, akik kihzasodtak klnjukbl, de ennek ellenre viselni akarjk az eredeti tartant: ltalban hosszabb, mint az els tpus, s a jobb vllnl megtzve, a bal cspnl pedig csokorba ktve hordjk.

Gyakori skt nptncosoknl, akik szabadon akarjkhagyni ruhjuk ells rszt, amikor szalagot, vagy valamelyik lovagrend dsztst hordjk. Ez a tpus nagyon hasonl a frfiak csatos pldjhez, teht igazbl egy kis arisaid-flnek is tekinthet. Ezt v tartotta, vagy gombok a derk hts rsznl, s egy kis bross, vagy t rgztette a jobb vllnl, hogy a vgek a jobb kar mgtt lgjanak.

 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
Vekker
 
Kalendrium
2024. Februr
HKSCPSV
29
30
31
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
01
02
03
<<   >>
 
Szmll
Induls: 2007-03-30
 
Napi betev

 

 

Hímes tojás, nyuszipár, téged vár a Mesetár! Kukkants be hozzánk!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kiköt&#245; felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros